Outstanding Visibility
With a great brightness of 3,000 cd/m², XF series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

Outstanding Visibility
QWP* enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

Outstanding Visibility
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.

Product Reliability
Its high reliability under high operating temperatures reduces additional costs for air conditioning system.

Product Reliability
The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

Easy Maintenance
Quad Core SoC* can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.

Easy Maintenance
Thanks to its thin depth, the XF series takes up less space and leads to ease of installation for various applications.
Panel
| Screen Size | 49 |
|---|---|
| Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45 In, IR Receiver In |
Physical Specification
| Bezel Width | 9 mm (T/B), 6.5 mm (L/R) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,092.7 x 626.4 x 105 mm |
| Weight (Head) | 21.5 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 1,195 x 196 x 760 mm |
| Packed Weight | 26.2 kg |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0℃ to 50℃ |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 250 W / 290 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 95 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, IR Extension Kit, HDMI Cable, Manual (ESG&EIG) |
|---|---|
| Optional | Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us