With a great brightness of 3,000 cd/m², XF series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

Outstanding Visibility
QWP* enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

Easy Maintenance
Quad Core SoC* can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.

Outstanding Visibility
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.

Product Reliability
The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

Product Reliability
Its high reliability under high operating temperatures reduces additional costs for air conditioning system.

Easy Maintanance
The slim depth saves space for installation and makes the enclosure design slimmer.
Find a Variety of Business Stories!Case Studies

Panel
| Screen Size | 55 |
|---|---|
| Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45 In, IR Receiver In |
Physical Specification
| Bezel Width | 9.9mm (L/R),12mm (T/B) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,235.5 x 709.4 x 106.8 mm |
| Weight (Head) | 26.5kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0℃ to 50℃ (w/o Direct Sunlight or with Cooling Systems in Direct Sunlight) |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 250 W / 300 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 120 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, IR Extension Kit, HDMI Cable, Manual (ESG&EIG) |
|---|---|
| Optional | Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us