There is increasing demand for outdoor signage for delivering information and advertisement. With high-brightness and reliable performance, the open frame XF Series is able to achieve these goals effectively in any location.

Outstanding Visibility
With a great brightness of 3,000 cd/m², XF series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

Outstanding Visibility
QWP (Quarter Wave Plate) enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

Outstanding Visibility
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.

Product Reliability
Its high reliability under high operating temperatures reduces additional costs for air conditioning system.

Product Reliability
The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

High Performance
Quad Core SoC(System-on-Chip) can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.

High Performance
The built-in BLU sensor constantly measures the brightness of the display and automatically compensates for reduced brightness during operation.

Easy Installation
For double-sided displays, the circuit board box at the back of the display is conveniently positioned to conserve space with two back-to-back installations.
Find a Variety of Business Stories!Case Studies

Panel
| Screen Size | 75″ (74.52″ Measured Diagonal) |
|---|---|
| Brightness (Typ., cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 In, IR |
Physical Specification
| Bezel Width | 11.8 mm (Even) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,675.2 x 953.6 x 128.9 mm |
| Weight (Head) | 37.5 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 1,816 x 1,106 x 285 mm |
| Packed Weight | 47.0 kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0℃ to 50℃ |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 620 W / 700 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 350 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, HDMI Cable, IR Extension Kit, Manual (ESG&EIG) |
|---|---|
| Optional | Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
There is increasing demand for outdoor signage for delivering information and advertisement. With high-brightness and reliable performance, the open frame XF Series is able to achieve these goals effectively in any location.

Outstanding Visibility
With a great brightness of 3,000 cd/m², XF series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

Outstanding Visibility
QWP (Quarter Wave Plate) enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

Outstanding Visibility
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.

Product Reliability
Its high reliability under high operating temperatures reduces additional costs for air conditioning system.

Product Reliability
The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

High Performance
Quad Core SoC(System-on-Chip) can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.

High Performance
The built-in BLU sensor constantly measures the brightness of the display and automatically compensates for reduced brightness during operation.

Easy Installation
For double-sided displays, the circuit board box at the back of the display is conveniently positioned to conserve space with two back-to-back installations.
Find a Variety of Business Stories!Case Studies

Panel
| Screen Size | 75″ (74.52″ Measured Diagonal) |
|---|---|
| Brightness (Typ., cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 In, IR |
Physical Specification
| Bezel Width | 11.8 mm (Even) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,675.2 x 953.6 x 128.9 mm |
| Weight (Head) | 37.5 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 1,816 x 1,106 x 285 mm |
| Packed Weight | 47.0 kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0℃ to 50℃ |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 620 W / 700 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 350 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, HDMI Cable, IR Extension Kit, Manual (ESG&EIG) |
|---|---|
| Optional | Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
There is increasing demand for outdoor signage for delivering information and advertisement. With high-brightness and reliable performance, the open frame XF Series is able to achieve these goals effectively in any location.

Outstanding Visibility
With a great brightness of 3,000 cd/m², XF series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

Outstanding Visibility
QWP (Quarter Wave Plate) enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

Outstanding Visibility
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.

Product Reliability
Its high reliability under high operating temperatures reduces additional costs for air conditioning system.

Product Reliability
The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

High Performance
Quad Core SoC(System-on-Chip) can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.

High Performance
The built-in BLU sensor constantly measures the brightness of the display and automatically compensates for reduced brightness during operation.

Easy Installation
For double-sided displays, the circuit board box at the back of the display is conveniently positioned to conserve space with two back-to-back installations.
Find a Variety of Business Stories!Case Studies

Panel
| Screen Size | 75″ (74.52″ Measured Diagonal) |
|---|---|
| Brightness (Typ., cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 In, IR |
Physical Specification
| Bezel Width | 11.8 mm (Even) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,675.2 x 953.6 x 128.9 mm |
| Weight (Head) | 37.5 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 1,816 x 1,106 x 285 mm |
| Packed Weight | 47.0 kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0℃ to 50℃ |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 620 W / 700 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 350 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, HDMI Cable, IR Extension Kit, Manual (ESG&EIG) |
|---|---|
| Optional | Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us