
Auto Brightness Sensor
Screen brightness is automatically adjusted according to the surrounding illumination level. The brightness is increased in light for better visibility, while it is lowered in darkness to reduce power consumption.

QWP (Quarter Wave Plate)
PR (Film-type Patterned Retarder) technology is embedded with a QWP which enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

IPS Panel Technology
IPS technology provides better control of the liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed at virtually any angle.

The product can be often unavoidably exposed to dust and water during maintenance. Conformal coating on every major circuit board eliminates such troubles by protecting it against dust, iron powder, humidity, etc.

IP56 Design
The XE series is sealed with IP56 design ensuring reliable operation. In addition to being waterproof, it is weatherproof against the sun, rain, snow, dust and wind’s damaging effects.

Thermal Management Solution
Offers superb reliability in high temperatures. The patented thermal management technology efficiently cools down heat generated from every part of the product, preventing outside air from entering.

OCA (Optically Clear Adhesive) film
Tempered and laminated front glass ensures optimum protection, from outdoor extremities allowing minimal to no damage from external impacts.
*9.5mm (75″), 7.5mm (55″)
* Image is for illustration-purposes only.

Embedded Control Manager
Easy to control at all times, embedded web monitoring in the panel allows a variety of parameters to be diagnosed in real time via temperature, pixel, door, ambient light and gyro sensors.

Optional Configuration
Optional stand to allow panel to stand freely and facilitate easy cable management.
Find a Variety of Business Stories!Case Studies
Panel
| Screen Size | 75″ Class |
|---|---|
| Brightness(Typ., with Protective Glass, cd/m²) | 3000 |
Connectivity
| Input | HDMI, DP, DVI-D, Audio In, USB 3.0, SD Card |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker (*waterproof speakers are mandatory for outdoor installation) |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 In |
Physical Specification
| Bezel Width | 110mm(T), 230mm(B), 73.3mm(L/R) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,075.6 x 1,991.6 x 218.9 mm |
| Weight (Head) | 180 kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | -30 °C to 50 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 5 % to 100 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 700 W / 1000 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 350 W |
Standard (Certification)
| Safety | UL / cUL / CB |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | No |
|---|---|
| External Media player Attachable | Yes (Available space for media player installation inside the product) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign C |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Manual, QSG, Regulation Book, Phone to RS232C Gender, USB cable, HDMI cable |
|---|---|
| Optional | Enclosure Stand (ST-750X) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us