
With a slim & robust design, XE4F series can be easily installed to meet the customer’s needs in external environments that require complex installation conditions. And upgraded brightness captures the attention of customers even under strong and direct sunlight.

SLIM & ROBUST DESIGN
XE4F series is composed of single display with a light and slim design and it can be easily customized to suit various external environments with no need for separate casing.

SLIM & ROBUST DESIGN
The XE4F series is lighter and ready to be customized for various customer needs and settings. From outdoor menu boards to kiosks, the XE4F series is also mountable and optimized for customers, based on the industry purpose and use.

OUTSTANDING VISIBILITY
The XE4F series possesses powerful brightness of 4,000nits, providing clear and vivid picture quality even under direct sunlight.

OUTSTANDING VISIBILITY
IPS technology provides better control of the liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed at virtually any angle.

OUTSTANDING VISIBILITY
By adding more LED units, XE4F operates brighter at a lower temperature, thereby lasting longer than conventional products.

OUTSTANDING VISIBILITY
QWP* enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

RELIABILITY FOR OUTDOOR USAGE
The display is sealed with IP56 design for reliable operation. It’s designed to be not only waterproof but also weatherproof against the damaging effects of the sun, rain, snow, dust and wind, an essential feature for outdoor application.

RELIABILITY FOR OUTDOOR USAGE
The tempered and laminated front glass ensures optimum protection from outdoor extremities, resulting in minimal to no damage from external impacts.

EASY MAINTENANCE
The XE4F Series supports HDBaseT ™, the global standard for the transmission of ultra-high definition video & audio, Ethernet, controls, USB and IR over a single, long-distance cable, for easier control of the display and saving installation and maintenance costs.

EASY MAINTENANCE
This web-based monitoring solution is user-friendly and allows the user to be at ease. It enables the user to have full access anywhere at anytime from their mobile phone while having access to both current and past data. It allows the user to monitor the unit, make adjustments, and control the unit remotely in real time.
Panel
| Screen Size | 49 |
|---|---|
| Panel Technology | IPS, M+(WRGB) |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 4000 |
| Brightness (Min., cd/m²) | 3200 |
| Response Time | Typ. 8ms (G to G BW) |
| Surface Treatment | Haze 3%, QWP |
| Orientation | Portrait & Landscape |
Connectivity
| Input | HDMI(2), DP, HDBaseT, USB(2) |
|---|---|
| Output | External Speaker Out(L/R) |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45(LAN) In/Out |
Physical Specification
| Protection Glass | 5mm(IK 10, Degree of Protection, Chemical Strengthening, Anti-Reflective) |
|---|---|
| Bezel Width | 38.4mm(T/B), 26.0mm(L/R) |
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,153 x 656.2 x 88.0mm |
| Weight (Head) | 32Kg |
| Packed Weight | 37Kg |
| Handle | X |
Environment Conditions
| Operation Temperature | -30°C to 50 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 5 % to 100 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 300/350 W |
|---|
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC / VCCI |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Signage365Care | Yes |
|---|---|
| SuperSign | Yes(CMS, Control) |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Manual(EIG, IG , OM), Regulation Book, Phone to RS232C Gender, HDMI Cable , POWER CABLE |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us