
The impressive immersion generated by the extremely narrow 0.9 mm bezel becomes even more powerful with a state-of-the-art smart signage platform. Beyond the self-playing feature, the VM5E series is capable of multitasking that raises brand awareness, drives traffic to your store, and engages customers in brand storytelling.

Achieving Incredible Immersion
The borderless design, with its 0.9 mm* even bezel and 1.8 mm* BtB (Bezel to Bezel), verified by Nemko, minimizes bezel interference and delivers immersive and seamless content on assembled video wall screens.

Achieving Incredible Immersion
The VM5E series includes an image improvement algorithm that can reduce image gaps among tiled displays when playing back videos. Objects located on the bezel boundaries are adjusted for a seamless viewing experience.

Vivid and Dynamic Picture Quality
Large screens are usually positioned higher than human-eye level, making uniform picture quality essential for video walls. The viewing angle of the VM5E series is high enough to display vivid colors throughout the screen with no distortion.

Vivid and Dynamic Picture Quality
It is well known that LG IPS panel technology provides better control of liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed at virtually any angle. Thereby, the VM5E series captivates the attention of more viewers with lifelike colors, regardless of their viewing position.

Powerful Smart Signage Platform
Thanks to its built-in SoC and webOS smart signage platform, the VM5E series can execute several tasks at once while providing smooth content playback without the need for a media player. As webOS supports HTML5 as a webbased platform and offers SDK(Soft Development Kit), it is even easier for SIs to build and optimize.

User-Friendly Smart Signage UX
The menu structure has been optimized for commercial use. It simplifies approach flows and groups similar functions together, adopting a more intuitive GUI for ease of use. This way, users can avoid having to do trialand-error when exploring desired functions and managing displays.

User-Friendly Smart Signage UX
The conventional GUI(Graphic User Interface) was designed based on landscape-oriented consumer TV usage, so OSD(On Screen Display) wasn’t well-suited for screens in portrait mode. The OSD of the VM5E series, however, consists of a long range menu, creating a comfortable and efficient business environment.

User Convenience
Depending on the content, the color temperature of the display can be easily adjusted in increments of 100K using a remote control.

User Convenience
In conventional video walls, white balance was adjustable only in “full-white” mode, but the VM5E series allows you to modify each value of grey scale to achieve more detailed and precise white balance adjustment.

User Convenience
A LAN daisy chain allows you to execute commands to control and monitor video walls and even update their firmwares at once.

User Convenience
The maintenance gets easier and faster with an optional service Signage365Care*, a cloud service solution provided by LG service. It remotely manages status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, ensuring the stable operation of a client’s business.
ENERGY STAR® Certified
Panel
| Screen Size | 55 |
|---|---|
| Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 500 |
| Contrast Ratio | 1,400:1 |
| Dynamic CR | 500,000 : 1 (The luminosity ratio of Full Black/Full White color on video input condition.) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Surface Treatment | Haze 3% |
| Life Time (Typ.) | 60,000 Hrs |
| Operation Hours | 24 Hrs |
| Orientation | Landscape & Portrait |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 (LAN) In/out, IR In |
Mechanical Specification
| Bezel Width | 0.9 mm (Even), B to B 1.8 mm |
|---|---|
| Weight (Head) | 18.6 kg |
| Packed Weight | 25.3 kg |
| Monitor Dimension (W × H × D) | 1,211.4 x 682.2 x 86.5 mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 1,353 x 855 x 263 mm |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 160 W / 180 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 80 W |
Certification
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | Yes (Piggyback) |
|---|
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control/Control+ |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, RS232C Cable, LAN Cable, DP Cable, IR Receiver, Guide Bracket, Screws, Manual |
|---|---|
| Optional | Wall Mount (Landscape : WM-L640V, Portrait : WM-P640V), OPS Kit (KT-OPSF) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us