
In a complex writing environment such as meeting rooms and classrooms, TN3F is the ideal solution. The In-Cell Touch and Active Pen, which incorporate state-of-the-art touch technology, provide an unrivaled cursive writing experience.

NATURAL CURSIVE WRITING EXPERIENCE
The In-Cell touch technology provides advantages in writing performance, visibility, and design because the LCD panel and protective glass are directly bonded with no air gaps. The In-Cell touch signage delivers a high-quality user experience and boosts your efficiency with its slim design and outstanding writing performance.

NATURAL CURSIVE WRITING EXPERIENCE
Use TN3F’s Active Pen to write in a more natural and detailed way. The Active Pen is pressure sensitive, so strokes can be thick or thin, and the user’s handwriting can be perfectly reproduced on the screen.

COLLABORATION & CONNECT
TN3F’s data mirroring technology enables two-way writing and sharing in real time to remotely share annotations and facilitate collaboration in meetings in any space, anytime and anywhere.

COLLABORATION & CONNECT
TN3F’s screen sharing provides the content-sharing function with laptops or various mobile devices, enabling more efficient and immersive meetings. Using the IDB DUO App, files can be directly shared between the Interactive Digital Board and the client devices, so you can carry out smarter meetings.

USER-FRIENDLY EXPERIENCE
New Interactive Display Application supports intuitive UX/UI that includes a simple launcher menu, easy control center, and seamless tool bar.

USER-FRIENDLY EXPERIENCE
The TN3F integrates both webOS and IDB apps into a high performance Soc, without a PC. The IDB mode can be instantly started with just one touch.

USER-FRIENDLY EXPERIENCE
The TN3F provides video, audio, and power all in one, making it quick and easy to connect to other devices for smarter meetings. It also supports USB-C type cables that can replace other connectors, such as USB-B, USB-A, HDMI.

SUPERIOR PICTURE QUALITY
The TN3F is large enough to display content and catch the attention of various meeting participants. The IPS panel clearly conveys content at various angles, regardless of where participants are sitting. Each pixel of the IPS panel reproduces the actual image’s color without any distortion.

SUPERIOR PICTURE QUALITY
Using UHD resolution will allow you to view details at a resolution that is four times higher than FHD, even while zoomed in. Various content such as documents, images, and videos are displayed without any distortion of image quality, which is especially important in a complex business environment.
Panel
| Screen Size | 85.6 |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Brightness(Typ., with Protective Glass, cd/m²) | 350 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Response Time | 8ms(G to G) |
| Life Time (Typ.) | 50,000 Hrs (Typ.) |
| Operation Hours | 16Hr |
| Orientation | Landscape |
Connectivity
| Video / Audio | HDMI (3), DP, DVI-D, USB |
|---|---|
| External Control | RS232C In/Out |
| USB | USB 2.0 (2), USB Type C(USB2.0), Touch Out(USB2.0,B Type)(2) |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | (T/L/R/B) set: 28.8mm |
| Weight (Head) | 66.7 kg |
| Packed Weight | 96.4kg |
| Monitor Dimension (W × H × D) | 1952.6 X 1164.1 X 86.4mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 2190 X 1470 X 371mm |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 |
Special Feature
| IDB App | Yes |
|---|
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
| Power Consumption (Typ. / Max.) | 360W / 420W |
Sound
| Speaker | Built in(10W/Ch) |
|---|
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | Yes |
|---|---|
| Optional | OPS Kit (KT-OPSF) |
Touch
| Touch type | In-cell |
|---|---|
| Available object size for touch | Ø5 mm ↑ |
| Response Time | 70ms↓(PC Windows 10) |
| Accuracy | 1.5mm |
| Interface | USB 2.0 |
| Protection Glass Thickness | 1.85T (Anti-Glare) |
| Protection Glass Transmission | 88% |
| Operating System Support | Win7 professional, Win8.1, Win10 |
| Multi Touch Point | Finger : Max 20 Point (Windows), Finger: Max 10Point (webOS), Active Pen : Max 2 Point |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, HDMI(3M), Regulation Book, Phone to RS232C Gender, Touch Pen(2ea, include battery 2ea), Pen Tip(12ea), Tip Remover(2ea), USB Type-C Cable, Ferrite Core Filter |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us