
LG’s XS series of window-facing digital signage captivates customers with their bright and vivid image quality. The XS series helps businesses enhance their brand image while making customers’ shopping experience more enjoyable.

OUTSTANDING VISIBILITY
With a great brightness of 4,000 cd/m², XS series clearly delivers contents and attracts public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility.

OUTSTANDING VISIBILITY
QWP* enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
The XS series attracts attention with elegant design, featuring a slim bezel. These displays enhance the visual impact of the played content and the retail store’s overall atmosphere.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for effi cient power management.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
The panel offers superb reliability in a wide range of operating temperatures.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
Conformal Coating improves the long-term reliability of the main board and power board, protecting them from dust, iron powder, humidity, etc.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
XS Series offers high energy effi ciency, thanks to the M+ panels.

HIGH PERFORMANCE & RELIABILITY
Quad Core SoC* can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 3.0 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app develoment tools.
Panel
| Screen Size | 49″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS, M+ (WRGB) |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 4000 |
| Brightness (Min., cd/m²) | 3200 |
| Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Surface Treatment | Haze 3%, QWP |
| Orientation | Landscape & Portrait |
Physical Specification
| Bezel Width | 9 mm (T/B), 6.5 mm (L/R) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 1,092.7 x 626.4 x 83.5 mm |
| Weight (Head) | 20.5 kg |
| Packed Weight | 25 kg |
| Handle | Yes (2ea) |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
Connectivity
| Input | HDMI(2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, External Speaker (L/R) |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45 In, IR Receiver In |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 345 W / 370 W |
|---|
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC / VCCI |
| ErP | Yes (EU Only) |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, HDMI Cable, Manual (EIG / IG), IR Receiver (w/ Ambient Light Sensor) |
|---|---|
| Optional | Landscape Wall Mount (WM-L640V), Portrait Wall Mount (WM-P640V), Wi-Fi Dongle (AN-WF500) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us