
* All images are intended to help you understand, and there may be some differences in practical use.

GENUINE TOUCH & WRITING EXPERIENCE
The TR3BG series can simultaneously use up to 20 points of multi touch. This function offers a lifelike board writing experience and makes collaboration much easier.

EASY CONNECTION & SHARING
With the newly upgraded ScreenShare Pro, which enables to show a maximum of six shared screens or a file on a screen in real-time, it has enhanced usability by allowing users to share Chromecast mirroring on the same network without any application.

EASY CONNECTION & SHARING
Air Class supports connecting up to 30 students and offers interactive meetings for all mobile devices on the same network, providing a variety of tools such as voting, answering, and sharing project texts.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
By activating DPM function, the display can be set to be on only when there is an input signal, which enables more efficient power management.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
At annotation tool mode, ‘Un-do’ and ‘Re-do’ functions provide enhanced user experience. (Annotation tool can be used on any source.)

USER FRIENDLY EXPERIENCE
The TR3BG series supports the web browser in the Android OS, so you can search the web easily and quickly, without connecting to an external desktop.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
The TR3BG series integrates both Android OS and Free apps into a high performance SoC, without a PC.

SECURITY & COMPATIBILITY
The TR3BG series supports OPS slots, allowing you to easily and conveniently mount OPS desktop at the back of the digital board without the hassle of connecting to an external desktop, offering you more expanded functions.

SECURITY & COMPATIBILITY
The USB Block Mode that helps secure and prevent data from being copied into unauthorized devices in advance, which is essential for being used in space where security is critical.

SECURITY & COMPATIBILITY
Secure Mode blocks unauthorized contents to be shown via sharing screen function in various devices. The preloaded applications related to share screens will be hidden from menu. Secured mode disables screen mirroring options for SSP (Screen Share Pro). It helps prevent unauthorized access to your IDB.

USER CONVENIENCE
Users can select the desired area of the screen to crop the image and store that in internal memory. Also, TR3BG allows that send cropped images directly to email or note apps.

USER CONVENIENCE
TR3BG supports Bluetooth to connect wirelessly to various devices such as speaker, mouse, keyboard, etc. This is optimized for building a hybrid environment so that online and offline meeting and class can proceed without problems.

USER CONVENIENCE
PIP function enables IDB to display multiple kinds of content while the android content remains in view. So it is possible to see and work on multiple tasks with additional input.
* PIP function is provided in app form.
* It can only be changed to the specified size.

USER CONVENIENCE
Maintenance is easy and fast with the optional ConnectedCare* service, a cloud service solution provided by LG. It remotely manages the status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, ensuring the stable operation of clients' businesses.
Panel
| Screen Size | 55" |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Back Light Type | Direct |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Native Resolution | 3,840 x 2,160 (UHD) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | w/o Glass : 411 nit (Max.), 311 nit (Typ.) w/ Glass : 380 nit (Max.), 280 nit (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Color gamut | NTSC 68% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Color Depth | 10bit, 1.07Billion colors |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Surface Treatment (Haze) | Anti Glare, 7H (Mohs) |
| Life Time (Min.) | 30,000 Hrs |
| Operation Hours (Hours / Days) | 16 / 7 |
| Portrait / Landscape | No / Yes |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width(Off Bezel) | 18.9 / 18.9 / 18.9 / 45.7 mm |
| Weight (Head) | 27 Kg |
| Packed Weight | 45.7 Kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 1,271 x 774 x 84 mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 1,450 x 1,015 x 225 mm (Box outer size) |
| VESA™ Standard Mount Interface | 400 x 200 |
Key Feature (Hardware)
| Internal Memory | 16GB |
|---|---|
| Wi-Fi | Built-in (Slot type) |
| Local Key Operation | Yes |
| Power Indicator | Yes |
Key Feature (Software)
| webOS ver. | Android 8.0 |
|---|---|
| Screen Share | Yes (Screenshare pro) |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ. | 125 W |
|---|---|
| Max. | 259 W |
| DPM | 0.5 W ↓ |
| Power off | 0.5 W ↓ |
| BTU (British Thermal Unit) | 427 BTU/Hr (Typ.), 884 BTU/Hr (Max.) |
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class "A" / CE |
| ErP | Yes |
OPS Compatibility
| OPS Type Compatible | Yes (Slot) |
|---|---|
| OPS Power Built In | Yes |
Connectivity
| Input | HDMI (3), HDCP2.2/1.4, RGB, Audio In, RS232C In, RJ45(LAN), USB3.0 Type A (3), USB2.0 Type A (3) |
|---|---|
| Output | HDMI Out (1), Audio Out / Optical Output, Touch USB (2) |
Sound
| Speaker | Yes |
|---|
Language
| OSD | English, Simplified Chineses, Catalan, Czech, Denmark, Arabic (Egypt), Finnish, French, German, Greek, Italian, Japanese, Korean, Netherlands (Dutch), Norwegian, Polski, Portugues (Europe), Portugues (Brazil) Romanian, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian, Traditional Chinese, Hungarian |
|---|
Accessory
| Basic | Power Cord 3m x 1, USB Cable (Type A-Type B) 5m x 1, HDMI Cable 3m x 1, Writing Pen (2pcs), User Manual, QSG, Carton Box, Remote Controller (include battery 2ea), Wifi module |
|---|
Touch
| Available Object Size for Touch | Ø3 mm ↑ |
|---|---|
| Reponse Time (Based on 'Paint' app on Windows 10 PC) | 60ms ↓ (Android) / 100ms ↓ (Windows) |
| Accuracy | ±1.5 mm |
| Interface | USB 2.0 |
| Protection Glass Thickness | 3T (Anti-Glare) |
| Protection Glass Transmission | 87 % |
| Operating System Support | Windows 7/8/10/WindowsXP/Linux/Mac/Android (WindowsXP/Linux/Mac Support one point touch) |
| Multi Touch Point | Max. 20 Points |
Android System
| SoC | Dual core A73 + Dual core A53 |
|---|---|
| GPU | Dual Core Mail G51 |
| Internal Memory | Storage : 16GB RAM : 3GB |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac |
| LAN | Gigabit LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us