
* All images are for illustrative purposes only.

SMOOTH TOUCH & WRITING EXPERIENCE
The TR3DJ series can simultaneously use up to 20 points of multi touch. This function offers a lifelike board touch experience and makes collaboration much easier.

SMOOTH TOUCH & WRITING EXPERIENCE
With 1mm gap between the screen and tempered glass, which supports low parallax, The TR3DJ series can offer precise touch and excellent writing experience.

SMOOTH TOUCH & WRITING EXPERIENCE
The stylus pen comes in two different colors and with two different tip sizes of 3mm and 8mm. The dual pens enable users to write or draw simultaneously.

SMOOTH TOUCH & WRITING EXPERIENCE
The TR3DJ series allows you to write and annotate on sources, so your writing experience can be easy and satisfying.

EASY CONNECTION & SHARING
Air Class supports connecting up to 30 students and offers interactive meetings for mobile devices on the same network, providing a variety of tools such as voting, answering, and sharing project texts. Air Class is easily accessible from the TR3DJ’s main toolbar.

EASY CONNECTION & SHARING
The TR3DJ series supports OPS* slots, allowing you to easily and conveniently mount an OPS device at the back of the digital board without the hassle of connecting to an external desktop, offering you more expanded functions.
* OPS : Open Pluggable Specification

EASY CONNECTION & SHARING
LG CreateBoard Share enables users to show up to 6 shared screens or a file on a screen in real-time when the LG CreateBoard Share app is installed on the device. Also, files from the host can be easily sent to any devices connected to the LG CreateBoard Share app, and several quick controls by the host are available.
* LG CreateBoard also supports app-less sharing for PC (via website) and mobile devices within the same network.
* For a more stable connection, we recommend the installation of a dedicated app (LG CreateBoard Share).
* ScreenShare Pro software has been updated to LG CreateBoard Share, and improved features are available with the updated version.

EASY CONNECTION & SHARING
TR3DJ supports Bluetooth wireless connections to various devices such as speaker, mouse, keyboard, etc. This is optimal for building a hybrid environment so that online and offline meetings and classes can proceed smoothly.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
The TR3DJ series supports an embedded Android web browser, so you can search the web easily and quickly, without connecting to an external tablet or computer.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
The TR3DJ series supports built-in speakers in both sides of the front bezel which deliver clear audio experience.

USER FRIENDLY EXPERIENCE
USB Block Mode is a security measure that helps prevent data from being copied to unauthorized devices, which is essential for being used in spaces where security is critical.

LG ConnectedCare DMS is a cloud solution for remotely monitoring, controlling, and managing the status of LG CreateBoard installed in educational environments. This feature enables IT managers to operate and manage important resources on operating devices without physically visiting sites.
* ‘LG ConnectedCare DMS’ needs to be purchased separately.
* The availability of the ‘LG ConnectedCare DMS’ service differs by region,
so please contact the LG sales representative in your region for more details.
* LG ConnectedCare DMS supports the TR3DJ/TR3PJ/TR3DK Series as of now(plus more to come) under a cloud environment.

Users can set thresholds in eight categories including display temperature, memory usage, or signal, and can receive warning or error notifications based on their threshold settings.

An engineer can check the status in real-time and diagnose problems remotely. Also, the current status of issues can be categorized, allowing for easy viewing and quick responses.

Remote issue management can be carried out by the LG ConnectedCare DMS solution. This makes management safer and more efficient, facilitating the stable operation of the classroom.

Frequently used controls such as the power on/off, scheduling, brightness, and screen lock functions can be applied using a remote control.

Messages and a range of other content can be sent from the main system to individual classroom devices connected to LG ConnectedCare DMS.
In case of urgent occasions such as a fire or a natural disaster, alert messages can be distributed manually across the system, which help teachers and students promptly take safety action.
Panel
| Screen Size | 75″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Native Resolution | 3,840 x 2,160 (UHD) |
| Brightness | w/o Glass : 490 nit (Max.), 390 nit (Typ.) w/ Glass : 450 nit (Max.), 350 nit (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Life Time (Typ.) | 30,000 Hrs (Min.) |
| Operation Hours (Hours / Days) | 16/7 |
| Portrait / Landscape | Landscape |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | 18.9/18.9/18.9/45.7 mm (T/R/L/B) |
| Weight (Head) | 53.1Kg |
| Packed Weight | 69.85Kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 1,710 × 1,020 × 87 mm |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 800 x 400 |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10% to 80% |
Power
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
| Power Consumption (Typ. / Max.) | 285W / 350W |
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE |
| ErP | Yes |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | Yes (Slot) |
|---|---|
| OPS Power Built In | Yes |
Connectivity
| (Input) Video / Audio | HDMI (3), HDCP2.2/1.4 |
|---|---|
| (Input) External Control | RS-232C In (1) |
| (Input) USB | USB 3.0 Type A (3), USB 2.0 Type A (3) |
| (Output) Video / Audio | Audio Out / Optical Output |
Sound
| Speaker | Yes (10W x 2) |
|---|
Accessory
| Basic | Power Cord 3m, USB Cable (Type A-Type B) 5m, HDMI Cable 3m, Writing Pen (2pcs), User Manual, Quick Start Guide, Carton Box, Remote Controller (include battery 2ea), WiFi module |
|---|
Touch
| Available Object Size for Touch | Ø3 mm ↑ |
|---|---|
| Response Time | 60ms ↓ (Android) 100ms ↓ (Windows) |
| Accuracy | ±2mm |
| Interface | USB 2.0 |
| Protection Glass Thickness | 4T (Anti-Glare) |
| Protection Glass Transmission | 87% |
| Operating System Support | Windows 7/8/10 / Windows XP / Linux / Mac / Android (Supports one point touch on Windows XP / Linux / Mac) |
| Multi Touch Point | 20 Points (Max.) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us