Equipped with 1/2.8″, 2.07 million effective pixels high quality HD CMOS sensor, It can reach maximum 1920 x 1080 high resolution and achieve quality image.

It supports 1080P60 NDI®|HB technology, which brings us ultra low latency high-quality audio and video signal transmission, which can achieve unparalleled ultra-high-resolution image quality and lossless effects that are closer to vision.

Using upgraded AI technology and pedestrian recognition technology, it can accurately determine the location of each person based on information such as pedestrian clothing, body shape, hairstyle, and face recognition, and realize automatic identification and tracking of target human figures, automatic frame selection, and intelligent privacy for meetings. Blur function.

| Model | VC-20RU |
| Name | 1080P Professional PTZ Camera With AI Technology |
| Main Features | |
|
Uncompressed Professionally video output |
HDMI、3G-SDI: 1080P60,1080P59.94,1080P50, 1080I60,1080I59.94,1080I50, 1080P30,1080P29.97,1080P25, 720P60,720P59.94,720P50 |
| Sensor | 1/2.8 inches, CMOS, Effective Pixel: 2.07 Megapixels |
| Scanning Mode | Progressive |
| Focal length | 20x, f4.42mm ~ 88.5mm, F1.8 ~ F2.8 |
| Shutter | 1/30s ~ 1/10000s |
| Minimum
Illumination |
0.5 Lux @ (F1.8, AGC ON) |
| White Balance | Auto, Indoor, Outdoor, One Push, Manual |
| Backlight
Compensation |
Support |
| Digital Noise
Reduction |
2D&3D Digital Noise Reduction |
| SNR | ≥ 55dB |
| Horizontal FOV | 60.7° ~ 3.36° |
| Vertical FOV | 34.1° ~ 1.89° |
| Pan Angle | ±170° |
| Tilt Angle | -30° ~ +90° |
| Pan Speed | 1.7° ~ 100° /s |
| Tilt Speed | 1.7° ~ 69.9° /s |
| Image Flip | Support |
| Image Freeze | Support |
| Preset Position | 255 |
| Preset Accuracy | 0.1° |
| Interfaces | |
| USB Interfaces | 1 x USB3.0,Type-A |
| HD Output | 1 x HDMI: Version 1.3;
1x3G-SDI: BNC, 800mVp-p, 75Ω, as SMPTE 424M standard |
| Network Interface | 1x RJ45: 10M/100M/1000M adaptive Ethernet,Support PoE |
| Audio Interface | Built-in dual microphones
1 x Line In, 3.5mm Jack 1 x Line Out, 3.5mm Jack |
| Control Interface | 1 x RS485: 2pin phoenix port, Max Distance: 1200m, Protocol: VISCA /
Pelco-D / Pelco-P; 1 x RS232 IN: 8pin Mini DIN, Max Distance: 30m, Protocol: VISCA / Pelco-D / Pelco-P; 1 x RS232 OUT: 8pin Mini DIN, Max Distance: 30m, Protocol: VISCA only |
| Power Interface | JEITA type (DC IN 12V) |
| Audio | |
| Microphone Array | Built-in dual microphones, 100Hz to 16KHz frequency response. |
| Analog Audio
Input/Output |
Support 3.5mm Line-In;
Support 3.5mm Line-Out |
| Digital Audio
Output |
Support HDMI, USB, LAN, 3G-SDI etc. |
| Network Features | |
| Video Compression | H.265 / H.264 |
| Video Stream | First Stream, Second Stream |
| First Stream
Resolution |
1920×1080, 1280×720, 1024×576 etc. |
| Second Stream
Resolution |
1280×720,1024×576,720×576 etc |
| Video Bit Rate | 32Kbps ~ 102400Kbps |
| Bit Rate Control | Variable Bit Rate, Constant Bit Rate |
| Frame Rate | 1fps ~ 60fps |
| Audio Compression | AAC |
| Audio Bit Rate | 96Kbps, 128Kbps, 256Kbps |
| Protocol | NDI®|HB, NDI®|HX, NDI®|HX2, TCP/ IP, HTTP, RTSP, RTMP, Onvif, DHCP,
Multicast,SRT, GB/T 28181etc. |
| USB Features | |
| Operating System
Supported |
Windows® 7 (only 1080P and below supported), Windows 8.1, Windows 10
or higher macOS ™ 10.10 or higher Google ™ Chromebook ™ Version 29.0.1547.70 or higher Linux (support UVC) |
| Hardware
Requirements |
2.4 GHz Intel® Core 2 Duo CPU or higher 2 GB RAM or more USB 2.0
interface |
| Color System /
Compression |
YUY2 H.264 / MJPEG |
| Signal System | Support variety of video formats with different frame rates and resolutions,
up to 1080p/60 YUY2 output. |
| USB Video
Communication Protocol |
UVC1.1 and UVC1.5 |
| USB Audio | 32K Sampling Rate,Support UAC2.0 |
| UVC PTZ Control | Support |
| General Specifications | |
| Input Voltage | DC 12V / PoE (802.3af) |
| Input Current | 1.0A (Max.) |
| Operating
Temperature |
-10° C ~ 40° C |
| Storage
Temperature |
-40° C ~ 60℃ |
| Power
Consumption |
12W (Max.) |
| Dimensions | 169mm x 142mm x 164mm |
| Net Weight | 1.35Kg |
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us