

Being slim, a closer installation to the wall is advised. Additionally, this increases the screen’s immersive experience and provides a sophisticated design, improving the installed-space’s décor

Delivering immersive viewing experience by 4 times higher definition picture quality than FHD.

Contents will be enriched with sound effects from built-in speakers, without the need for purchasing or installing external speakers.
* Internal Built-in Speaker Support (L/R max 10 W)

With a great brightness of 500 cd/m², UM5J series clearly deliver contents and attract public attention, which is the ultimate display for market of retail, cooperate etc.

This allows you to use the LG Remote Controller to control the basic functions of connected HDMI devices.
* The LG Media Player and LG Remote Controller may appear differently than the actual ones.
Panel
| Screen Size | 110″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Native Resolution | 3,840 X 2,160 (UHD) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness (Typ.) | 500 nit |
| Contrast Ratio | 1,200 : 1 |
| Dynamic CR | 1,000,000 : 1 |
| Color gamut | DCI 85% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 Deg.(H) × 178 Deg.(V) |
| Color Depth | 1.07 Billon Colors (8bit + FRC) |
| Response Time | 8 ms |
| Surface Treatment | 1% |
| Life Time (Typ.) | 30,000 Hrs |
| Operation Hours (Hours / Days) | 16 / 7 |
| Portrait / Landscape | No / Yes |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | 17 mm (T/R/L/B) |
| Weight (Head) | 80 kg |
| Packed Weight | 110 kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 2,474 × 1,408 × 99 mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 2,680 × 1,730 × 320 mm (Box outer size) |
| VESA™ Standard Mount Interface | 1,500 × 600 mm |
Feature
| Key Feature | Internal Memory (16 GB) (Based on EMMC), Wi-Fi (Built-in, FW update only), Bluetooth (Built-in), Power Indicator, Local Key Operation (7 Key, Power / UP / DOWN / LEFT / RIGHT / INPUT / MENU), webOS Non Smart / Non webOS Platform, Screen Rotation (Only 98”(Manually Change)), HDMI-CEC |
|---|
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 580 W / 600 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving (70%) | No |
| DPM | No |
| Power off | 0.5 W |
| BTU (British Thermal Unit) | 1,774 BTU/Hr (Typ.), 2,047 BTU/Hr (Max.) |
Connectivity
| Input | HDMI (3), RJ45(LAN) (1, FW update only), USB2.0 Type A (2) |
|---|---|
| Output | Audio Out (SPDIF, Phone Jack) |
Sound
| Speaker | Yes (10 W+10 W) |
|---|
Certification
| Safety | UL, CB |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE |
| ErP | Yes (NewErP) |
Accessory
| Basic | LG Remote Controller, Power Cord, Manual |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us