
All-in-one Touch Experience
The TA3E series is a built-in touch display that provides immediate touch experiences without the need to purchase any separate overlay touch accessories. Various touch-based solutions can be applied for customer interactions to promote your brand, with a maximum of 10 touch points* supported.

All-in-one Touch Experience
The LG IDB, the embedded writing application, offers an all-in-one solution for advanced customer engagement. No separate PC or software is necessary for white board performance, so operators can easily create two-way communication channels.

Simple Customization
The LG webOS smart platform supports web-based HTML5 and offers SDK*, allowing SIs to easily build their own apps for customer solutions. Also, it enhances user convenience with an intuitive UI optimized for business purposes.

Simple Customization
The TA3E series is compatible with AV control system, with which users can easily manage, monitor and control LG commercial displays from one location.

Simple Customization
With Beacon and Bluetooth Low Energy (BLE) support, the TA3E series lets stores provide coupons and information in real-time, which increases interactivity with customers at the moments when it most counts.

User Convenience
The touch menu is a subsidiary menu introduced to improve user-friendliness. Users can run the desired function or change the settings from anywhere by softly pressing the screen to call up the touch menu. The SI folder is especially designed to gather and show customized apps, making it easy for users to find and use them.

User Convenience
The failover function enables the display to detect the available input signals and automatically change the source when the current signal is disconnected or other higher priority signals* are connected. Users can prepare backup sources for any unexpected error.

User Convenience
PBP* features multi screen in a single display with upto 2 input sources, thus maximizing usability of the screen. In addition, PIP** supports playing both main screen and sub screen at the same time with various layouts, so users can arrange many different usage scenarios efficiently.

Superior Picture Quality with IPS
The LG IPS panel has a wide viewing angle that delivers clear content, no matter where viewers see content on the display.
Conformal Coating
Circuit board reliability is enhanced with conformal coating that protects against dust, iron powder, humidity and other harsh conditions.
Panel
| Screen Size | 32 |
|---|---|
| Brightness (w/o Protection Glass, Typ., cd/m²) | 400 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, RGB, Audio In, USB 3.0 |
|---|---|
| Output | DP, Audio Out |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 In, IR Receiver In, Pixer Sensor In |
Physical Specification
| Bezel Width | 32.7 mm (Even) |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | 768.4 x 462.9 x 74.5 mm |
| Weight (Head) | 10.3 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 852 x 560 x 152 mm |
| Packed Weight | 12.2 kg |
| VESA™ Standard Mount Interface | 200 x 200 mm |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 60 W / 85 W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 45 W |
Standard (Certification)
| ErP | Yes (EU Only) |
|---|
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ *Software compatibility may change over time. |
Touch
| Touch type | IR (Scattering) |
|---|---|
| Scan Time | 10 ms ↓ |
| Interface | USB 2.0 |
| Protection Glass Thickness | 2.8T (Anti-Glare) |
| Operating System Support | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Android (Kernel Version 3.5 Over), Linux(Kernel Version 3.5 Over), Mac OS X (10.9 Over), Chrome (39 Over) |
| Multi Touch Point | Max 10 Points |
Accessory
| Basic | Remote Controller (2ea batteries included), Power cord, QSG, RGB cable, Regulation book, Phone to RS232C gender, Memory cover |
|---|---|
| Optional | Stand (ST-322T), Wall Bracket (LSW230B), OPS Kit (KT-OPSA) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us