
* All images are for illustrative purposes only.

With a great brightness of 4,000 nits*, XS4J clearly delivers contents and attract public attention, which is the ultimate display for outdoor visibility. QWP** enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.
* Max. 4,000 nits, Typ. 3,200 nits (Based on LG internal test conducted in February, 2021)
** Quarter Wave Plate

Quad Core SoC* can execute several tasks at the same time without a separate media player. In addition, webOS 4.1 platform enhances user convenience with intuitive UI and simple app development tools.
* System-on-Chip

XS4J attracts attention with elegant design, featuring a slim bezel. These displays enhance the visual impact of the played content and the store’s overall atmosphere.
* Bezel Width (T,B / R,L) : 12.0 / 9.9 mm (55XS4J), 9.0 / 6.5 mm (49XS4J)

XS4J can operate at various temperatures of 0-40°C*.
* Based on LG internal test conducted in February, 2021

The screen brightness is automatically adjusted depending on the ambient light. The brightness is increased in light for better visibility, while it is decreased in darkness for efficient power management.
* This feature is based on LG internal test conducted in February, 2021.

XS4J is energy efficient*, allowing for an efficient total cost management while showing content with 4,000 nits of high brightness.
* Typical power consumption of XS4J is 345W(49XS4J), 375W(55XS4J) at ‘On Mode’ based on LG internal test conducted in February, 2021. The figure may differ depending on the actual environment.

XS4J features embedded Wi-Fi making it easy to distribute content wirelessly and update Firmware.

This is a web-based monitoring solution, which provides a ease of control for the user. It enables users to have full access anywhere, anytime from their mobile phone & PC as long as they’re connected to a network while having access to both current and past data. It allows users to monitor the unit, make any adjustments and control it remotely in real-time.
Panel
| Screen Size | 49″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS, M+ (WRGB) |
| Native Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brightness | 4,000nit (Typ.), 3,200nit (Min.) |
| Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Dynamic CR | 500,000:1 |
| Color gamut | NTSC 67% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Color Depth | 10bit, 1.07Billion colors |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Surface Treatment (Haze) | 3% |
| Operation Hours (Hours / Days) | 24/7 |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
Mechanical Specification
| Bezel Width (T / R / L / B) | 9/6.5/6.5/9 mm |
|---|---|
| Weight (Head) | 20.8Kg |
| Packed Weight | 25.3Kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 1,092.7 x 626.4 x 83.5 mm |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP (1), USB2.0 Type A (1) |
|---|---|
| Output | DP (1), Externel Speaker (1, L/R, 10W+10W) |
| External Control | RS232C In/out, IR IN, RJ45(LAN) In |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40°C (w/o Direct Sunlight, Direct Sunlight in Cooling System) 0 °C to 30°C (Direct Sunlight) |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 345W / 370W |
|---|---|
| BTU (British Thermal Unit) | 1,177 BTU/Hr (Typ.), 1,262 BTU/Hr (Max.) |
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC / VCCI |
| ErP | Yes |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | No |
|---|---|
| OPS Power Built In | No |
Software Compatibility
| SuperSign CMS | Yes |
|---|---|
| SuperSign Control / Control+ | Yes / Yes |
| SuperSign WB | No |
| SuperSign Media Editor | No |
| LG ConnectedCare | Yes |
Sound
| Speaker | No |
|---|
Accessory
| Basic | Remote Controller (including battery 2ea), Power Cord, HDMI Cable,Manual (EIG, IG), IR Receiver (w/ Ambient Light Sensor), RS-232C Gender |
|---|---|
| Optional | WM-L640V (Landscape wall mount), WM-P640V (Portrait wall mount) ** Stand is not available |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us