

ACHIEVING INCREDIBLE IMMERSION
The ultra-narrow bezel creates a visually stunning digital wall to effectively deliver dynamic content and immerse the viewers. The large screen it generates is enough to captivate the attention of passersby.

ACHIEVING INCREDIBLE IMMERSION
The VL5G series includes an image improvement algorithm that can reduce image gaps among tiled displays when playing back videos. Objects located on the bezel boundaries are adjusted for a seamless viewing experience.
* The “LG Conventional” refers to displays which do not include an image improvement algorithm.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
Large screens are usually positioned higher than human-eye level, making uniform picture quality essential for video walls. The viewing angle of the VL5G series is high enough to display vivid colors throughout the screen with no distortion.
* Results based on in-house testing. Actual test results may differ depending on environment and measuring equipment.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
It is well known that LG IPS panel technology enables better control of liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed from virtually any angle. Because of this, the VL5G series captures the attention of and captivates more viewers with lifelike colors, regardless of their viewing position.

USER CONVENIENCE White
Depending on the content, the color temperature of the display can be easily adjusted in increments of 100K using a remote control.

USER CONVENIENCE
In conventional video walls, white balance was adjustable only in “full-white” mode, but the VL5G series allows you to modify each value of grey scale to achieve more detailed and precise white balance adjustment.

USER CONVENIENCE
The menu structure has been optimized for commercial use. It simplifies approach flows and groups similar functions together, adopting a more intuitive GUI for ease of use. This way, users can avoid having to do trial-and-error when exploring desired functions and managing displays.

USER CONVENIENCE
The GUI (Graphic User Interface) is carefully designed with a four-way navigation remote control that lets users easily switch to other settings. Also, it adopts a large font for better visibility, which is necessary when users want to control displays from relatively far distances.
ENERGY STAR® Certified
Panel
| Screen Size | 49″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1,920 X 1,080 (FHD) |
| Brightness (Typ.) | 500nit |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Viewing Angle (H x V) | 178 X 178 |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Surface Treatment | 3% |
| Operation Hours (Hours / Days) | 24/7 |
| Orientation | Landscape & Portrait |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | T/R/L/B : 2.25/1.25/2.25/1.25mm |
| Weight (Head) | 16.9Kg |
| Packed Weight | 29.3kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 1,077.6 x 607.8 x 89.7mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 1,214 x 778 x 263mm (Box outer size) |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB2.0 Type A(1) |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45 In, IR |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 100W / 120W |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 60W |
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes |
Software Compatibility
| SuperSign CMS | Yes |
|---|---|
| SuperSign Control / Control+ | Yes |
| SuperSign WB | Yes |
| SuperSign Media Editor | Yes |
| LG ConnectedCare | Yes |
Accessory
| Basic | Remote Controller(include battery 2ea), Power Cord, RS232C cable, DP cable, IR Receiver, Guide Bracket, Screws, Manual |
|---|---|
| Optional | Wall Mount ( Landscape : WM-L640V, Portrait : WM-P640V) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us