
Beyond its informative features, LG OLED signage delivers unsurpassed advertising effectiveness, redesigning space as a prestige-enhancing landmark with perfect colors and innovative forms.

UNRIVALED PICTURE QUALITY
Equipped with over 8 million self-lighting pixels operating individually, LG OLED Signage reproduces absolute blacks with no light bleed and offers infinite contrast.

UNRIVALED PICTURE QUALITY
LG OLED Signage provides richness in all colors, bringing colors to life with superb accuracy and vividness.

UNRIVALED PICTURE QUALITY
LG OLED Signage delivers its awe-inspiring picture quality and brightness even from wide viewing angles.

SPACE-FITTING DESIGN
LG OLED technology doesn’t require a backlight unit nor a liquid crystal layer so it offers a flexible design with unbelievably lightweight and slim features.

SPACE-FITTING DESIGN
The screen size can be as large as users want by tiling up displays horizontally and vertically. This provides viewers with an incredibly immersive viewing experience.

DESIGN FLEXIBILITY
The 55EF5F series supports various concave and convex curvature in both portrait and landscape orientations. You can differentiate your space in a variety of ways with beautifully curved displays to keep passengers captivated and immersed.

DESIGN FLEXIBILITY
The 55EF5F series enables a completely new approach for innovative and flexible designs. Its optional “Curvature Calibrator(CC)1)” supports the coordination of displays with various convex and concave curvature, depending on the requirements.

EXCELLENT PERFORMANCE
The LAN daisy chain allows users to control and monitor displays, transmit data and even update firmware all at once, reducing management burden.

EXCELLENT PERFORMANCE
Through its built-in high performance SoC, each display plays its video tile without lag for synchronized content playback.
Experience OLED Configurator!OLED Configurator
Panel
| Screen Size | 55″ |
|---|---|
| Panel Technology | OLED |
| Native Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brightness | 150 / 400 nit (APL 100% / 25%) |
| Contrast Ratio | x150,000 : 1 |
| Dynamic CR | No |
| Color gamut | BT709 120 % |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Color Depth | 1.07 Billion Colors (10bit) |
| Response Time | 1 ms (G to G) |
| Surface Treatment (Haze) | No |
| Operation Hours (Hours / Day) | 18 / 7 (Moving Content Only) |
| Orientation | Landscape & Portrait |
Connectivity
| Input | HDMI (HDCP 2.2), DP (HDCP 1.3), USB 2.0 Type A (2) |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In / Out, RJ45 In / Out, IR In (External IR Receiver) |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width (T / R / L / B) | 0.6 / 6.7 / 6.7 / 0.6 mm (Off Bezel) 5.0 / 7.6 / 7.6 / 10.6 mm (Off Bezel) |
| Weight (Head) | 6.6 kg (Signage Box) 3.5 kg |
| Monitor Dimension (W × H × D) | 1,224.9 x 696.2 x 38.0 mm (Head, w/Pemnut) 1,224.9 x 696.2 x 12.4 mm (Head, w/o Pemnut) (Signage Box) 413 x 353 x 57.3 mm |
| Monitor Dimensions with Stand (W × H × D) | No |
| VESA™ Standard Mount Interface | No |
Feature
| Special Features | Internal Memory (64GB), Temperature Sensor, FAN, webOS 4.0, Embedded CMS (Local Contents Scheduling, Group Manager), USB Plug & Play, Fail Over, Sync Mode (RS-232C Sync, Local Network Sync), Video Tag (4), Rotation (Screen Rotation, External Input Rotation), Gapless Playback, Tile Mode Setting, Setting Data Cloning, SNMP, ISM Method, Auto Set ID, Status Mailing, Control Manager, Crestron Connected®(Network based control ), PM Mode, Wake on LAN, HDMI-CEC( Compatibility may differ by equipment.), SI Server Setting, webRTC, Pro:Idiom |
|---|
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100 – 240 V ~, 50 / 60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 309 W / 318 W (Based on 8 color bar) |
|---|---|
| BTU (British Thermal Unit) | 1,054 BTU/Hr (Typ.), 1,085 BTU/Hr (Max.) |
Sound
| Speaker | No |
|---|
Certification
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | No |
|---|---|
| OPS Power Built In | No |
Software Compatibility
| SuperSign CMS | Yes |
|---|---|
| SuperSign Control / Control+ | Yes |
| SuperSign WB | Yes |
| SuperSign Media Editor | Yes |
| Signage365Care | Yes (The availability can differ by region) |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, IR Receiver, Regulation Book, Phone to RS232C Gender, FFC Cables (220 mm × 4 ea for Connection Between Panel and Signage Box), DP Cable (2 M), RS232 Cable (4p-4p, 1.5 M), LC Cable (VLC, 3 M), Tape (4 ea for Cabling), Screw (M3 × L4.5, 30 ea / M3 × L5.5, 50 ea), Shield Cover Ass’y, Tiling Set Fixer 6 ea, Flex Bar 2 ea |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us