
This is an innovative display option in which OLED panels are fixed between two layers of tempered glass, one at the front and one at the back. As the surrounding structure is transparent, the display gives the impression that the signage is floating in the air and that the projection is coming directly from the glass pane.

Unrivaled Picture Quality
Limitless contrast and the deepest blacks
Self-lighting pixels switch off completely to reproduce absolutes blacks with no light bleed, offering infinite contrast

Unrivaled Picture Quality
Accurate & stable color reproduction
Self-lighting pixels bring colors to life with superb accuracy.

Unrivaled Picture Quality
Wide viewing angle
LG OLED Signage delivers awe-inspiring picture quality across the entire screen, even from wide viewing angles.

Ultimate Elegance of Design
With its unbelievably slim display, LG’s OLED technology unlocks a new world of design flexibility. A dedicated hanging accessory supports the display, making it look like it is floating in the air and giving a supernatural effect.

Ultimate Elegance of Design
Consisting of slim glass panes and OLED panels, the wallpaper OLED signage in glass provides viewers with the impression that content is being projected directly from the glass itself.

Extraordinary Viewing Experience
Wallpaper OLED signage in glass is a double-sided display which provides a two-way media experience while requiring less space thanks to its innovative slim and hanging design. It is an excellent way to partition space while communicating your message using both sides of the panel.
Experience OLED Configurator!OLED Configurator
Panel
| Screen Size | 55″ |
|---|---|
| Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Brigthness(APL25%, Typ., cd/m²) | 400 |
| Brigthness(APL100%, Typ., cd/m²) | 150 |
Connectivity
| Input | HDMI, DP, USB (2) |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 (LAN) In/out, IR In |
Physical Specification
| Bezel Width | 104.4 / 83.7 / 83.7 / 84.4 mm (T/B/L/R) * Off-bezel, w/ Glass 108.3 / 87.6 / 93.3 / 88.3 mm (T/B/L/R) * On-bezel, w/ Glass 3.5 / 3.5 / 3.5 / 6.9 mm (T/B/L/R) * On-bezel, w/o Glass |
|---|---|
| Monitor Dimension (W x H x D) | (Head) 861.3 x 1,406.2 x 13 mm * w/o Hanging Acc. (Signage Box) 413 x 353 x 57.3 mm |
| Weight | (Head) 28.5 kg (Signage Box) 3.5 kg |
| Carton Dimensions (W x H x D) | 1,880 x 1,015 x 363 mm (Pallet : 1,800 x 363 x 120 mm) |
| Packed Weight | 64.0 kg (incl. Glass Module 1ea, Signage Box 2ea) |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240 V~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ. | 309 W *8 color bar |
|---|---|
| Max | 318 W *8 color bar |
Certification
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | No |
|---|---|
| External Media player Attachable | Yes |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control/Control+ |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, IR Receiver, Regulation Book, Phone to RS232C Gender, RS232 Cable (4p-4p), FFC Cables (for Connection between Panel and Signage Box), DP Cable, LAN Cable, LC (VLC Cable) |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us