
LG Transparent OLED Signage offers new ways to communicate visually and opens up a whole new level of creativity that even conventional digital signage cannot offer.
* All images are for illustrative purposes only.

LG’s OLED technology makes the Transparent OLED Signage have slimmer structure without backlight unit nor a liquid crystal layer, achieving high transparency of 38%* much higher than conventional LCD transparent displays (10%**). While clearly showing objects behind the screen, it overlays the relevant information right before them.
* The Year of Measurement : 2018
Measurement Method : Checking Transparency Using a Hazemeter
Conducted by : LGD – internal testing
** Based on LG’s WFB series.

Featuring self-lighting pixels, the display maintains vivid colors and high contrast ratio even when the display becomes transparent. It brings content to life from wide viewing angles, and the content blends into its surroundings seamlessly and naturally.

Touching a display directly can cause damage or scratches. The tempered front glass protects product from such external impacts and its anti-shatter glass is designed to minimize customers’ injuries.
* Optically Clear Adhesive

LG Transparent OLED Signage is designed as a semi-assembled display, meaning you can install it in various ways to fit into existing structures and spaces. With a variety of forms of installation*, it can complement any venue in which it is installed.
Panel
| Screen Size | 55″ |
|---|---|
| Panel Technology | OLED |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Native Resolution | 1,920 x 1,080 (FHD) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 150/400nit (APL 100%/25%, Without Glass) |
| Contrast Ratio | 150,000 : 1 |
| Viewing Angle (H x V) | 178 × 178 |
| Response Time | 1ms (G to G), 8ms (MPRT) |
| Life Time (Typ.) | 30,000 Hrs |
| Operation Hours (Hours / Days) | 18 / 7 (Moving Content Only) |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
| Transparency (Typ.) | 38% (SET) |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Transparent |
|---|---|
| Bezel Width | 7.9 / 7.9 / 7.9 / 121.7mm (T / R / L / B) |
| Weight (Head) | 11.6Kg (Head) 3.4Kg (Signage Box) |
| Packed Weight | 23.1Kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 1,225.5 x 810.1 x 7.0mm (Head) 782.8 x 238.4 x 34.7mm (Signage Box) |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 1,345 x 920 x 207mm (Box outer size) |
| Protection Glass (Depth) | 3.0 mm |
| Protection Glass (Tempered / Chemical Strengthening) | Chemical Strengthening |
| Protection Glass (Anti-Reflective) | Film |
| Protection Glass (Shatter-Proof) | Yes |
Connectivity
| Input | HDMI, DP, USB 2.0 Type A |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/Out, RJ45 (LAN) In/Out, IR In (External IR Receiver) |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 250 W / 280 W |
|---|---|
| BTU (British Thermal Unit) | 853.03 BTU/Hr(Typ.), 955.39 BTU/Hr(Max.) |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes |
Software Compatibility
| SuperSign CMS | Yes |
|---|---|
| SuperSign Control / Control+ | Yes |
| SuperSign WB | Yes |
| SuperSign Media Editor | Yes |
| LG ConnectedCare | Yes |
Accessory
| Basic | Remote Controller(include battery 2ea), Power Cord, QSG, IR receiver, Regulation Book, Phone to RS232C Gender, MCX/Harness Cables(3000mmx4ea/3000mmx2ea) for connection between panel and Signage Box), DP Cable(2M), LAN Cable(1.5M), RS232 Cable(4P-4P,1.5M), LC Cable(VLC,3M), Screw(M4xL22,12EA / M4 Nut 12EA / M3xL5.5,8EA / M3xL3.5, 20EA), Shield Cover Assy’, Rubber Damper 4EA, MCX cable Holder 4ea |
|---|---|
| Optional | Stand (ACC-S-EW5F, 2 Pole) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us