
Making use of LG’s pioneering display technology, the 0.44mm Even Bezel Video Wall unlocks great opportunities in various markets, even in places that previously had avoided video walls due to the visible bezels.

The unprecedented razor-thin bezel – 0.44 mm EVEN BEZEL and 0.88 mm BEZEL TO BEZEL – which has been verified by Nemko*, makes content look like the actual original image by depicting a subject perfectly true to form, without any distortions.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
Large screens are usually positioned higher than human-eye level, making uniform picture quality essential for video walls. The viewing angle of the 55SVH7F-A is superior to that of conventional video walls, allowing it to display vivid colors throughout the screen with no distortion.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
It is well known that LG IPS panel technology enables better control of liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed from virtually any angle. Because of this, the 55SVH7F-A captures the attention of and captivates more viewers with lifelike colors, regardless of their viewing position.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
Poor uniformity around bezel boundaries can give the corners a darker appearance, which doesn’t look good on a large screen. However, the 55SVH7F-A has enhanced uniformity, even within the four corners of the display, to deliver vivid and consistent color throughout the screen.

VIVID AND DYNAMIC PICTURE QUALITY
The 55SVH7F-A includes an image improvement algorithm that can reduce image gaps among tiled displays when playing back videos. Objects located on the bezel boundaries are adjusted for a seamless viewing experience.

Smart Calibration is a solution that enables error-free calibration while dramatically reducing time and costs compared to existing sensor calibration methods. It analyzes not only the color property differences within each individual display but also the property differences between the connected displays.

POWERFUL SMART SIGNAGE PLATFORM
Thanks to its built-in SoC and webOS smart signage platform, the 55SVH7F-A can execute several tasks at once while providing smooth content playback without the need for a media player.

POWERFUL SMART SIGNAGE PLATFORM
Four different videos can be played simultaneously via web apps, and various animation effects, such as scaling or rotating, are added to content using CSS(Cascading Style Sheets) transition effects. Real-time streaming* is also available, providing the flexibility to organize and diversify content free from capacity limits.

USER-FRIENDLY SMART SIGNAGE UX
The menu structure has been optimized for commercial use. It simplifies approach flows and groups similar functions together, adopting a more intuitive GUI for ease of use. This way, users can avoid having to do trial-and-error when exploring desired functions and managing displays.

USER-FRIENDLY SMART SIGNAGE UX
The conventional GUI(Graphic User Interfac ) was designed based on landscape-oriented consumer TV usage, so OSD(On Screen Display) wasn’t well-suited for screens in portrait mode. The OSD of the 55SVH7F-A, however, consists of a long range menu with bigger font sizes and a 9:16 ratio, creating a comfortable business environment.

USER CONVENIENCE
Depending on the content, the color temperature of the display can be easily adjusted in increments of 100K using a remote control.

USER CONVENIENCE
In conventional video walls, white balance was adjustable only in “full-white” mode, but the 55SVH7F-A allows you to modify each value of grey scale to achieve more detailed and precise white balance adjustment.

USER CONVENIENCE
A LAN daisy chain allows you to execute commands to control and monitor video walls and even update their firmwares at once.

USER CONVENIENCE
The maintenance gets easier and faster with an optional service Signage365Care*, a cloud service solution provided by LG service. It remotely manages status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, ensuring the stable operation of a client’s business.
ENERGY STAR® Certified
Panel
| Screen Size | 55″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS RGB |
| Brightness (Typ., cd/m²) | 700 |
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Dynamic CR | 500,000 : 1 (The luminosity ratio of Full Black/Full White color on video input condition.) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Response Time | 8 ms (G to G) |
| Surface Treatment | Haze 3% |
| Life Time (Typ.) | 60,000 Hrs |
| Operation Hours | 24 Hrs |
| Orientation | Landscape & Portrait |
Connectivity
| Input | HDMI (2), DP, DVI-D, Audio, USB |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 (LAN) In/out, IR In |
Mechanical Specification
| Bezel Width | 0.44 mm (Even) |
|---|---|
| Weight (Head) | 16.8 kg |
| Packed Weight | 23.6 kg |
| Monitor Dimension (W × H × D) | 1,210.51 x 681.22 x 86.5 mm |
| Carton Dimensions (W × H × D) | 1,353 x 855 x 263 mm |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10 % to 80 % |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
Power Consumption
| Typ. | 210 W |
|---|---|
| Max | 250 W |
Standard (Certification)
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | Yes (Piggyback) |
|---|
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control / Control+ |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, RS232C Cable, LAN Cable, DP Cable, IR Receiver, Guide Bracket, Screws, Manual |
|---|---|
| Optional | Wall Mount (Landscape : WM-L640V, Portrait : WM-P640V), OPS Kit (KT-OPSF) |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us