
This sophisticated wallpaper OLED signage achieves the best possible picture quality, concealing its presence by blending in with the wall. Minimal space is required for installation, which simplifies the construction process.

Unrivaled Picture Quality
Limitless contrast and the deepest blacks
Self-lighting pixels switch off completely to reproduce absolutes blacks with no light bleed, offering infinite contrast

Unrivaled Picture Quality
Accurate & stable color reproduction
Self-lighting pixels bring colors to life with superb accuracy.

Unrivaled Picture Quality
Wide viewing angle
LG OLED Signage delivers awe-inspiring picture quality across the entire screen, even from wide viewing angles.

Ultimate Elegance of Design
LG’s OLED technology unlocks the new worlds of design flexibility with unbelievably lightweight and slim display. The advantages the OLED display brings are countless from the easier installation to a sleek look.

Ultimate Elegance of Design
The subtle edge of the wallpaper OLED totally blends in with the wall, giving audiences the sensation that content is being played directly within the wall itself. Integrating with and adding to a luxurious interior design, the wallpaper OLED is an effective method for delivering advertisements and information.

Realizing an Immersive View
By tiling up displays horizontally and vertically, the screen size can be as large as users want. Expansive, large screens are more effective at moving viewers by providing an incredibly immersive viewing experience.

Realizing an Immersive View
A LAN daisy chain allows you to execute commands to control and monitor the screens and even update their firmware.

Easy Installation
The overall installation process of the wallpaper OLED has gotten much easier. Once the dedicated wall fixers are driven into a wall, a display can be easily hung on them. Video wall tiling has become more convenient, thanks to its front installation feature, which departs from the conventional side-sliding method.

Easy Installation
As a result of in-depth consideration of usage scenarios, improvements have been made to the flexibility of common cables connecting the display to the signage box. These new cables are pliable enough to be easily embedded in a wall or other structures.
Experience OLED Configurator!OLED Configurator

Panel
| Screen Size | 55″ |
|---|---|
| Brigthness(APL25%, Typ., cd/m²) | 400 |
| Brigthness(APL100%, Typ., cd/m²) | 150 |
Connectivity
| Input | HDMI, DP, USB 2.0 (2) |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C In/out, RJ45 (LAN) In/out, IR In |
Physical Specification
| Bezel Width | 0.9 mm (Even) * Off-Bezel 5.3 mm (T/L/R),11.0 mm (B) * On-Bezel |
|---|---|
| Dimension (W x H x D) | (Head) 1220.3 x 696.8 x 4.9 mm (Signage Box) 782.8 x 238.4 x 34.7 mm |
| Cooler Dimension (W x D x H) | 1,350 x 837 x 250 mm |
| Weight | 10 kg (Set) |
| Packed Weight | 22.9 kg |
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C ~ 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10% ~ 80% |
Power
| Power Supply | 100-240V~, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-In Power |
| Power Consumption(Typ./Max., Based on 8 Color Bar) | 309 W / 318 W |
Standard (Certification)
| Safety | IEC 60950-1 / EN 60950-1 / UL 60950-1 |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes (EU Only) |
Media Player Compatibility
| OPS type compatible | No |
|---|---|
| External Media player Attachable | Yes |
Software Compatibility
| Content Management Software | SuperSign CMS |
|---|---|
| Control and Monitoring Software | SuperSign Control+ / Control |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, IR Receiver, Regulation Book, Phone to RS232C Gender, RS232 Cable (4p-4p), FFC Cables (for Connection Between Panel and Signage Box), DP Cable, LAN Cable, LC (VLC Cable), Wall Fixers, Wall Fixer Install Guide, Install Guide Sheets, Tapes (for Cabling and Dust Proof), Screws |
|---|
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us