SUPERB PICTURE QUALITY
Viewers can be annoyed by unnecessary reflections when watching a screen under brightly lit conditions. The UH5F-H series has resolved such inconveniences by increasing the level of haze, which enhances visibility and text readability.

SUPERB PICTURE QUALITY
With the resolution that is 4 times higher than FHD, it makes the color and details of the contents more vivid and realistic.
In addition, the wide viewing angle applied with an IPS panel, provides clear contents with no distortion.

webOS SMART SIGNAGE PLATFORM
Built-in Quad Core SoC can execute several tasks at once while providing smooth content playback without the need for a media player. Also, LG webOS smart signage platform enhances user convenience with intuitive GUI and simple app development tools.

webOS SMART SIGNAGE PLATFORM
LG webOS smart signage platform easily supports connections with external sensors such as GPIO, NFC/RFID, temperature sensors, etc, via USB plug-in. The overall cost for maintenance is reduced as there’s no need to purchase additional software or media players for creating value-added solutions.

MEETING ROOM SOLUTION COMPATIBILITY
The UH5F-H series has been certified Crestron Connected® for high compatibility with professional AV controls to achieve seamless integration and automated control*, boosting business management efficiency.
* Network based control

MEETING ROOM SOLUTION COMPATIBILITY
For the optimum visual meeting, the UH5F-H series has certified its compatibility with Cisco System that offers powerful and integrated control* for a smarter video conference, eliminating a waste of time for setting up the picture quality or changing input on incoming calls.
* Using an HDMI cable connection

EASY MANAGEMENT
Through the Control Manager, the embedded web monitoring solution, you can control and monitor the status of multiple UH5F-H series displays in different locations in real-time. It is available on internet connected devices, allowing you to flexibly and rapidly respond to emergency situations anywhere.

EASY MANAGEMENT
The maintenance gets easier and faster with an optional service Signage365Care*, a cloud service solution provided by LG service. It remotely manages status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, ensuring the stable operation of a client’s business.
* The availability of “Signage365Care” service can differ by region, so please contact the LG sales representative in your region for further details.

USER CONVENIENCE
PBP (Picture-By-Picture) features multiple screens in a single display with up to 4 input sources while PIP (Picture-In-Picture) supports playing both a main screen and a subscreen at the same time with various layouts. This gives great flexibility to allocate space for each content source.

USER CONVENIENCE
The UH5F-H series operates as a virtual router which can be an wireless access point for mobile devices.
Panel
| Screen Size | 98″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Native Resolution | 3,840 × 2,160 (UHD) |
| Brightness (Typ.) | 500 |
| Contrast Ratio | 1,200 : 1 |
| Dynamic CR | 1,000,000 : 1 *The luminosity ratio of Full Black / Full White color on video input condition. |
| Color gamut | NTSC 72% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 × 178 |
| Color Depth | 1.06 Billion Colors (10 bit) |
| Response Time | 8 ms (G to G) |
| Surface Treatment | Haze 28% |
| Operation Hours (Hours / Day) | 24 / 7 |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
Connectivity
| Input | HDMI (2, HDCP 2.2/1.4), HDMI (1, HDCP 1.4), DP (1, HDCP 2.2/1.3), DVI-D (HDCP 1.4), Audio, USB 2.0 Type A (2) |
|---|---|
| Output | DP, Audio |
| External Control | RS232C (4 Pin Phone Jack) In / Out, RJ45(LAN) In, IR In |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | 14.9 mm (Even Bezel) |
| Weight (Head) | 81.1 kg |
| Monitor Dimension (W × H × D) | 2,191.8 × 1,246.8 × 83.8 mm (Without Handle and LG Logo) |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 800 × 400 mm |
Special Feature
| Overlay Touch Compatibility | No |
|---|
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10% to 80% |
Power
| Power Supply | AC 100–240 V ~, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Type | Built-in Power |
Power Consumption
| Typ./Max. | 420 W / 560 W |
|---|---|
| BTU (British Thermal Unit) | 1,433.25 BTU/Hr(Typ.), 1,911 BTU/Hr(Max) |
Sound
| Speaker | Yes |
|---|
Certification
| Safety | CB, NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP | Yes |
OPS Compatibility
| OPS Type Compatible | No |
|---|---|
| OPS Power Built In | No |
Software Compatibility
| SuperSign CMS | Yes |
|---|---|
| SuperSign Control / Control+ | Yes |
| SuperSign WB | Yes |
| SuperSign Media Editor | Yes |
| Signage365Care | Yes (The availability can differ by region.) |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, IR / Light Sensor Receiver, DP Cable (1.8 M), Regulation Book, Phone to RS232C Gender, EYE-BOLT |
|---|---|
| Optional | – |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us