
* All images in this web page are for illustrative purposes only.

With a recommend brightness of 500 cd/m² for an indoor display, the UH5J-H series clearly deliver content and attract public attention, making it the most suitable display for marketing in meeting rooms, airports, retail, shopping malls etc.
* Actual images available may differ from the example images shown.

LG webOS platform enhances user convenience with intuitive GUI and simple app development tools.

In various places the UH5J-H series is unable to avoid exposure to environments containing dust, humidity, etc. which may hamper performance over time. The conformal coating on power board reduces these risks by protecting UH5J-H series from salt, dust, iron powder, humidity, etc.
* Actual images (signage display) available may differ from the example images shown.

You can create a store profile and get template recommendations using the Promota* app. Users can customize templates for all industries and easily create and manage content not only on PCs but also on mobile devices.
* LG Promota is can be downloaded from the App Store and Google Play store. (Not available for Europe/CIS Region)
* In Korea, the name is not Promota, but Mustard.

The IP5x Dust-Proof Certification ensures that the product is protected from dust, reducing the risk of performance degradation.

Panel
| Screen Size | 98″ |
|---|---|
| Panel Technology | IPS |
| Back Light Type | Direct |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Native Resolution | 3,840 X 2,160 (UHD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nit (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1,200 : 1 |
| Dynamic CR | 1,000,000 : 1 |
| Color gamut | NTSC 72% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 × 178 |
| Color Depth | 1.07 Billon Colors (10 bit) |
| Response Time | 8 ms (G to G) |
| Surface Treatment | 28% |
| Life Time (Typ.) | 50,000 Hrs |
| Operation Hours (Hours / Days) | 24 / 7 |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
Mechanical Specification
| Bezel Color | Black |
|---|---|
| Bezel Width | 14.9 mm (Even Bezel) |
| Weight (Head) | 66 kg |
| Packed Weight | 99 kg |
| Monitor Dimensions (W × H × D) | 2,191.8 × 1,246.8 × 86.1 mm (without Handle and LG Logo) |
| Carton Dimensions (W × H × D) (Box Outer Size) | 2,342 × 1,386 × 420 mm |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 800 × 400 mm |
Special Feature
| Overlay Touch Compatibility | No |
|---|
Environment Conditions
| Operation Temperature | 0°C to 40°C |
|---|---|
| Operation Humidity | 10% to 80% |
Power Consumption
| Typ./Max. | 420 W /570 W (TDB) |
|---|---|
| Smart Energy Saving | 294 W (TDB) |
| DPM | 0.5 W |
| Power off | 0.5 W |
| BTU (British Thermal Unit) | 1,433 BTU/Hr (Typ.), 1,945 BTU/Hr (Max.) (TDB) |
Certification
| Safety | CB / NRTL |
|---|---|
| EMC | FCC Class “A” / CE / KC |
| ErP / Energy Star | Yes (NewErP) / No (TDB) |
OPS Compatibility
| OPS Type Compatible | No |
|---|---|
| OPS Power Built In | No |
Software Compatibility
| SuperSign CMS, SuperSign Control / Control+, SuperSign WB, SuperSign Media Editor, Promota (Not Available for EU/CIS), Mobile CMS, LG ConnectedCare |
Connectivity
| Input | HDMI (2, HDCP 2.2/1.4), HDMI (HDCP 1.4), DP (HDCP 2.2/1.3), DVI-D (HDCP 1.4), Audio In, RS-232C In (4 Pin Phone-jack), RJ45 (LAN), IR In, USB 2.0 (2, Type A) |
|---|---|
| Video / Audio | HDMI Out, Audio Out, External Control (RS-232C Out (4 Pin Phone-jack)) |
Sound
| Speaker | Yes |
|---|
Language
| English, French, German, Spanish, Italian, Korean, Chinese (Simplified), Chinese (Original), Portugues (Brazil), Swedish, Finnish, Norwegian, Danish, Russian, Japanese, Portugues (Europe), Dutch, Czech, Greek, Turkish, Arabic |
Accessory
| Basic | Remote Controller, Power Cord, QSG, Regulation Book, Phone to RS-232C Gender |
|---|
Key Feature
| Internal Memory 16 GB, Built-in Wi-Fi, Sensor (Temperature Sensor, Auto Brightness Sensor, Acceleration (Gyro) Sensor), Local Key Operation, webOS 6.0, Embedded CMS (Local Contents Scheduling, Group Manager), USB Plug & Play, Fail Over, Background Image (Booting Logo Image, No Signal Image), Sync Mode (RS-232C Sync, Local Network Sync), Multi-screen (PIP, PBP (4)), Screen Share, Video Tag (4), Play via URL, Rotation (Screen Rotation, External Input Rotation), Gapless Playback, Tile Mode Setting (Max. 15 × 15), Setting Data Cloning, SNMP, ISM Method, Auto Set ID, Status Mailing, Control Manager, 3rd Party Compatibility (Crestron Connected®), Power (Smart Energy Saving, PM Mode, Wake on LAN, Network Ready (Except 98”/86”/75”)), Beacon, HDMI-CEC, SI Server Setting, webRTC, Pro:Idiom |
Key Feature
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
No 57 , Jalan PUJ 3/3, Taman Puncak Jalil,
Bandar Putra Permai,
43300 Seri Kembangan,
Selangor, Malaysia
Sales : +6014 318 1939
Tel :+603-9547 5079
Email : enquiry@geon.com.my
WhatsApp us